Διεκδίκησε με αξιώσεις το διπλό στην Ελευσίνα η ΦΕΑ αλλά λύγισε στο τέλος

4

Για 30 λεπτά και εννέα δευτερόλεπτα η ΦΕΑ διεκδικούσε επί ίσοις όροις την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα του 2ου ομίλου της National League 2 κόντρα στην Ακαδημία Μπάσκετ Ελευσίνας που πριν από το τζάμπολ ήταν το απόλυτο φαβορί για το ροζ φύλλο αγώνα.

Ένας αντίπαλος με αρκετά μεγαλύτερο μπάτζετ από αυτό της ομάδας της Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας κι ένα σύνολο πιο δεμένο αυτή την εποχή από το νεοσύστατο του Τάσου Τάσιου που μέρα με την μέρα και με σωστά και σταθερά βήματα γίνεται πιο μάχιμο, πιο αξιόμαχο κι όποιος το υποτιμήσει σίγουρα θα το πληρώσει ακριβά…

Όπως πήγε να το πληρώσει το σωματείο της Δυτικής Αττικής, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο εκμεταλλευόμενο το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι ξέμειναν από δυνάμεις ύστερα από την αξιέπαινη υπερπροσπάθεια που κατέβαλαν στο κλειστό γυμναστήριο “Ανδρέας Δασκαλάκης” κατάφεραν με ένα σερί 14-0 να ξεφύγουν στο σκορ και να φτάσουν στην δεύτερη νίκη τους μετά από αυτήν της πρεμιέρας (6/10) κόντρα στον Ίκαρο Νέας Σμύρνης (64-94).

Το τελικό 74-56 δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης του απογεύματος της Κυριακής 13 Οκτωβρίου. Η ΦΕΑ κοίταξε στα μάτια το ένα εκ των φαβορί για την άνοδο και απέδειξε πως ο χρόνος δουλεύει μόνο υπέρ της. Όπως στο ματς της 1ης αγωνιστικής με την Νίκη Αμαρουσίου, ο coach Τάσιος πήρε από κάθε παίκτη του το κάτι παραπάνω και με μπροστάρη τον Δημήτρη Πάνου (18π., 5/7 τριπ.) αυτή την φορά που έβλεπε το αντίπαλο καλάθι σαν… βαρέλι έξω από την γραμμή των 6μ.75εκ. λίγο έλειψε να κάνει την κατά πολλούς έκπληξη και να πάρει ένα παλικαρίσιο “διπλό” στην Ελευσίνα.

Δυναμικά μπήκαν στο παρκέ και οι δύο ομάδες με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται το ότι η ΦΕΑ είχε συμπληρώσει νωρίς τα πέντε ομαδικά φάουλ, ενώ εκείνοι στο 4:24 υπέπεσαν μόλις στο πρώτο τους και χάρη στις προσωπικές ενέργειες του Κωνσταντίνου Δούκα (8π.) προηγήθηκαν δύο φορές με +4 (10-6, 15-11), την ώρα που οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τέσσερις φορές στόχο έξω από την γραμμή του τρίποντου.

Η διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο έφτασε στον πόντο (23-22) με τρίποντο του Μάριου Στεργίου, αλλά οι οικοδεσπότες χάρη στα λάθη των αντιπάλων τους στην τελική προσπάθεια ξέφυγαν με +7 (36-29) 1:22 πριν το τέλος του ημιχρόνου (36-32). Παρά το γεγονός πως η ΦΕΑ μείωσε (38-37) με τον Γιάννη Κρητικό στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, η Ακαδημία με ένα σερί 6-0 έφτασε την διαφορά για πρώτη φορά, στους +8 (51-43) αναγκάζοντας τον Τάσιο να ζητήσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Αυτό αποδείχθηκε “σωτήριο” για τους παίκτες του, οι οποίοι αφυπνίστηκαν και με ένα δικό τους σερί (0-7) έφεραν την διαφορά σε απόσταση αναπνοής (51-50) στα 48,3’’ με τρίποντο του Πάνου.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι στην τέταρτη περίοδο θα είχαμε ένα γκραν γκινιόλ φινάλε, την στιγμή μάλιστα που στο 9:51 ο Γιάννης Νικολόπουλος με 2/2 βολές έκανε το 54-53, οι γηπεδούχοι είχαν διαφορετική άποψη… Ένα σερί 14-0 έφερε την ομάδα της Ελευσίνας αγκαλιά με τη νίκη με τους Φιλαδελφειώτες να έχουν χάσει κάθε επαφή με το αντίπαλο καλάθι και να βρίσκουν στόχο μόνο από την γραμμή της φιλανθρωπίας και κάπου εκεί όλα να τελειώνουν κάπως άδοξα για εκείνους…

Να σημειωθεί πως όπως σε όλα τα παιχνίδια των εθνικών κατηγοριών, έτσι και σε αυτό κρατήθηκε ενός λεπτού σιγής, (σ.σ. όπως φανερώνει η παρακάτω φωτογραφία) για να τιμηθεί η μνήμη του αδικοχαμένου Τζορτζ Μπάλντοκ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καλογερόπουλος, Δημουλάς, Λυμπέρης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 36-32 (ημίχρονο), 54-51, 74-56.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ (Νικ. Μαυρογιάννης): Ιωάννου 8 (1), Στεργίου 3 (1), Ντοσκορής 5 (1), Κούσουλας 8, Χρυσός 9, Σωτηράκης 17 (1), Νάσσης 8 (1), Χαρούνι 5, Δούκας 8, Μπαζάκος 3, Πονηράκος, Βαρσαμούλης.

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Αν. Τάσιος): Νικολόπουλος 6 (1), Μπουκουβάλας 2, Γεωργακόπουλος 5 (1), Πάνου 18 (5), Κρητικός 6, Δρικόγιας 4 (1), Κοντός, Αρτεμάκης, Χαλίδης 5, Στεργίου 8 (2), Καρλής 2, Φεσσάρας.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, 13/10/2024)

Ακαδημία Μπάσκετ Ελευσίνας-ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ 74-56

ΓΣ Δάφνη Δαφνίου-ΑΟ Ίκαρος Ν. Σμύρνης 86-71

ΚΑΠ-ΓΣ Απόλλων Σμύρνης 93-84

ΕΣ Κάδμος-ΑΕ Ίκαρος Καλλιθέας 75-79

ΑΟ Ελευθερία Μοσχάτου-ΦΟ Βροντάδου 80-70