Δεν τα κατάφερε ο Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας κόντρα στον Ολυμπιακό

13

Δεν τα κατάφερε ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας απέναντι στον πρωτοπόρο Ολυμπιακό ο οποίος παρέμεινε αήττητος την τρέχουσα σεζόν στη Handball Premier επικρατώντας με 25-18  στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Πειραιά μετρά πλέον 31 βαθμούς σε 16 αγώνες και βρίσκεται στο +3 από την ΑΕΚ, με την Ένωση να χάνει εκτός έδρας από τη Δράμα και να απομακρύνεται από την πρώτη θέση της βαθμολογίας στην κανονική πείοδο.

Η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 6-7 στο 15ο λεπτό. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και προσπέρασε με 12-10 φτάνοντας τη διαφορά στα τρία τέρματα (14-11) στο 27ο λεπτό. Ο Βίντα διαμόρφωσε το 15-12 του ημίχρονου.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς συνέχισε να κυριαρχεί. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με πέντε τέρματα για το 19-14 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Δομπρή. Ο Βίντα διαμόρφωσε το 20-15 στο 42ο λεπτό. Ο Ιωνικός πλησίασε στα τρία τέρματα (20-17) αλλά ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι με έξι γκολ (24-18) με τέρμα του Μιχαηλίδη. Ο Σλίσκοβιτς διαμόρφωσε το 25-18 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΙΩΝΙΚΟΣ AFFIDEA 25-18

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-5, 6-7, 10-9, 13-11, 15-12 (ημχ), 16-12, 19-14, 20-16, 22-17, 23-18, 25-18

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 2, Βίντα 4, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 2, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής 1, Τσιγαρίδας 2, Πασσιάς 2, Σλαβούλιτσα 3, Κάβτιτς, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 3.

IΩΝΙΚΟΣ (Αρβανίτης): Βλαχοθανάσης, Κουκούλας 5, Τοκατζόγλου, Ταουσάνης 2, Μελετάκος, Μπραουδάκης, Συγγαρης, Τρούλος 2, Χαντέλης 1, Βασιλείου Ι. 1, Βασιλειου Α., Μπούτος, Δεληχρήστος 4, Ελοζιεουα 2, Λιόλιος 1, Μπαλάσκας 2.

Διαιτητές: Τόλιος- Γερουλάνος, Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 1/1-1/2