Χάλκινο Ευρωπαϊκό Μετάλλιο και εισιτήριο για την Ολυμπιάδα, η Εθνική Ομάδα Γυναικών του Πόλο!

Η Εθνική πόλο γυναικών κέρδισε την Ιταλία στον μικρό τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2024 που διεξάγεται στην Ολλανδία και κατέκτησε έτσι το 13ο μετάλλιο στην ιστορία της και θα πάει στους Ολυμπιακούς μετά 16 χρόνια.

14

Με την  Ιταλία αντίπαλο η Εθνική πόλο γυναικών έδωσε τη μάχη για το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και τα κατάφερε θαυμάσια να κερδίσει το μετάλλιο με αλλά θα πάρει επίσης το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.

Ήταν ένα δύσκολος αγώνας με ισχυρές σφιχτές άμυνες και από τις δύο ομάδες με την ομάδα μας να κρατά για 14 λεπτά την Ιταλία χωρίς γκολ! Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 4-1 με την ομάδα μας να κυριαρχεί στον επιθετικό τομέα. Στο τρίτο οκτάλεπτο το επί μέρους σκορ ήταν ισόπαλο 1-1 ενώ όλα κρίθηκαν στο τελευταίο με τις Ιταλίδες να μειώνουν σε 5-4 και σε σύντομο διάστημα να γίνει το 6-5 και με πέναλτι στο 3.57 πριν τη λήξη γίνεται το 6-6 με τις Ελληνίδες να πετυχαίνουν το χρυσό γκολ και το 7-6 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Τα σκορ στα επί μέρους διαστήματα ήταν: 3-1, 1-0, 1-1, 2-4