Στο βάθρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Αλπικου Σκι ο Γκιννής – 2ος στον κόσμο στο σλάλομ

22

Ιστορικό μετάλλιο για την Ελληνική Χιονοδρομία με τον Αλέξανδρο Γκιννή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αλπικού Σκι, που διεξάγεται στην Κουρσεβέλ της Γαλλίας.

Ο Ελληνας πρωταθλητής του σκι αναδείχθηκε 2ος στον τελικό του σλάλομ και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο, δύο εβδομάδες μετά το αντίστοιχο μετάλλιο που είχε κατακτήσει και σε αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο Γκιννής έκανε δύο εντυπωσιακές καταβάσεις στον τελικό της Κυριακής. Με συνολικό χρόνο 1.39.70 αναδείχθηκε 2ος, δύο δέκατα του δευτερολέπτου πιο αργός από τον Νορβηγό Χένρικ Κριστόφερσεν. Ο Ιταλός Αλεξ Βιτατζερ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο οποιουδήποτε Έλληνα αθλητή σε οποιοδήποτε αγωνισμα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Χιονοδρομίας και μάλιστα σε άθλημα του ολυμπιακού προγράμματος. Το γεγονός ήδη σχολιάζεται με διθυραμβικά σχόλια στο εξωτερικό.