Την τρίτη σερί νίκη του πανηγύρισε ο Ιωνικός, που επιβλήθηκε της ΧΑΝΘ με 29-32

Με αυτό το δίποντο η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη έκανε ακόμη ένα βήμα απομάκρυνσης από την επικίνδυνη ζώνη.

12
Σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας κατάφερε να πάρει δυο πολύ σημαντικούς βαθμούς εκτός έδρας νικώντας την ΧΑΝΘ με σκορ 29-32. Με το ίδιο σκορ είχε νικήσει ο Ιωνικός και στον Α γύρο στο “Ζαχαρίας Αλεξάνδρου”.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη με τη ΧΑΝΘ να εκμεταλλέυεται τις υπεραριθμίες και να είναι σε απόσταση αναπνοής (27-28) πέντε λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας είχαν καθαρό μυαλό στο τέλος και έφτασαν στη νίκη, με πρώτο σκόρερ τον Χαντέλη (8 γκολ) και τον Μπαλάσκα να δίνει σημαντικές ανάσες στο σκοράρισμα. Από τη ΧΑΝΘ πρώτος σκόρερ ήταν ο Παλάσκας με 7 γκολ.

Ο Ιωνικός αγωνίστηκε από το 8ο λεπτό χωρίς τον Ταουσάνη, που αποβλήθηκε για επικίνδυνο παιχνίδι.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-5, 6-9, 9-11, 10-12, 13-15 (ημχ), 16-17, 17-20, 21-22, 23-26, 27-28, 29-32.

ΧΑΝΘ (Παπαβασίλης): Παλάσκας 7, Σκούφας, Σαρηγιαννίδης 4, Σαράφης 2, Πάντζιος 1, Ανδρεαδάκης 3, Ιωαννίδης 1, Σαράφης, Βαρδάκας 2, Χαριζόπουλος, Κουκλοτίδης 4, Μπίλλιας, Καράγγελος 3 Αγαθόνικος, Σαμαράς, Κυριακίδης 2.
Ιωνικός (Αρβανίτης): Κουκουλάς 1, Αϊβαλιώτης, Ταουσάνης 2, Παπαδόπουλος 1, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Αγ. Βασιλείου 1, Χαντέλης 8, Ι. Βασιλείου 1, Μπούτος 2, Δεληχρήστος 1, Τρούλος 5, Μαντζόπουλος 1, Ελοζιέουα 3, Χελιώτης, Μπαλάσκας 6.
Διαιτητές: Βαγγελτζίκης – Τορνικίδης. Δίλεπτα: 6-11. Κόκκινη: Ταουσάνης (07:14 – επικίνδυνο παιχνίδι). Πέναλτι: 4/7 – 3/3