Ήττα της ΦΕΑ, με θετικά όμως συμπεράσματα…

15
Κρατάει τα θετικά και συνεχίζει την δική της… ανηφόρα στον δρόμο προς την παραμονή. Η ΦΕΑ πάλεψε μέχρι τέλους στο κλειστό γυμναστήριο “Απόστολος Κόντος” το απόγευμα του Σαββάτου 14/1 κόντρα στον Πανερυθραϊκό, ωστόσο παραδόθηκε στην ανωτερότητα των αντιπάλων της και ηττήθηκε με σκορ 96-80 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Elite League.
Έτσι, οι “κυανόλευκοι” του Αλέξη Καρατζά, οι οποίοι ήταν αρκετά μαχητικοί, δεν τα παράτησαν σχεδόν ποτέ, γνώρισαν το δεύτερο διαδοχικό τους ανεπιτυχές αποτέλεσμα και υποχώρησαν στο 4-9, με συνέπεια να παραμείνουν εντός της επικίνδυνης ζώνης.
Αυτή τη φορά, οι παίκτες της ομάδας της Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας ήταν πιο εύστοχοι στις ελεύθερες βολές σε σχέση με τα προηγούμενα ματς (16/22). Μάζεψαν 11 παραπάνω ριμπάουντ από τον αντίπαλό τους (36-28), πάλεψαν με όλες τις δυνάμεις τους κόντρα, αλλά οι πιο έμπειροι “ερυθρόλευκοι” του Δημήτρη Χουχουλή, ήταν εκείνοι που πήραν το ροζ φύλλο αγώνα πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη ύστερα από δύο ήττες και ανέβηκαν στο 9-4.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ, εκμεταλλεύτηκαν τη νευρικότητα των αντιπάλων τους, με αποτέλεσμα να τρέξουν ένα σερί 0-9 και να πάρουν πλεονέκτημα +9 πόντων (2-11) στο 6:12. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έβγαλαν σφυγμό και ένα δικό τους επιμέρους 10-2 πλησίασαν στον πόντο (12-13), ωστόσο η ομάδα των βορείων προαστίων επέβαλε πάλι τον ρυθμό της και αποσπάστηκε για πρώτη φόρα με +10 (15-25), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο +12 (19-31), μετά από ένα πολύ δύσκολο τρίποντο του Αναστάσιου Κωστόπουλου σε νεκρό χρόνο.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πανερυθραϊκός έφτασε στο +13 (22-35) με κάρφωμα του Αλέξανδρου Σταματογιάννη, αλλά η ΦΕΑ αντέδρασε. Με επί μέρους σκορ 10-2 μείωσε στους -5 (32-37) με τρίποντο του Γιώργου Γαρέζου, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” πάτησαν ξανά το πόδι στο γκάζι και πήραν το μεγαλύτερο τους προβάδισμα μέχρι εκείνο το σημείο μετά από εύστοχο σουτ του Άλκη Παππά (34-48) στο 2:02, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην ανάπαυλα με το σκορ στο 38-49.
Με… φόρα μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Καρατζά. Με επί μέρους σκορ 9-4 μείωσαν στους -4 (49-53) με καλάθι του Θάνου Κοντού στον αιφνιδιασμό, για να έρθει 40΄΄ αργότερα ο Βασίλης Καραχάλιος να μειώσει κι άλλο (52-55) στο 7:15. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και επέκτειναν την διαφορά τους σε διψήφια διαφορά φτάνοντας στο +18 (60-78) με νέο τρίποντο του Παππά.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι οικοδεσπότες μείωσαν τη διαφορά δύο φορές στους -12 (68-80, 76-88) και μία στους -9 (80-89) στο 2:24 με καλάθι του Βαγγέλη Δρόσου. Ένα, όμως, τρίποντο και φάουλ “μαχαιριά” του Σταματογιάννη από τη γωνία στο 2:04 έβαλε τέλος στα όποια όνειρα των γηπεδούχων για ανατροπή κι έτσι το τελικό 80-96 αποτύπωσε τις προσπάθειες των δύο αντιπάλων…
📋 ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μηλαπίδης, Μαρινάκης, Ρίζος.
⏲ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-31, 38-49 (ημίχρονο), 60-78, 80-96.
🔵⚪️ ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Αλ. Καρατζάς) – (16/22 ελ. βολές, 26/45 διπ., 4/18 τριπ., 36 ριμπ., 19 ασίστ, 7 κλ., 13/18 αιφν.): Στεργιάκης 16 (3/3 ελ. βολ., 5/7 διπ., 1/2 τριπ., 8 ριμπ., 3 ασ., 3 κλ.), Κοντός 6 (2/2 ελ. βολ., 2/4 διπ.), Ζήρος 2, Λίτσος 2, Παπανικολάου, Καραχάλιος 20 (7/12 διπ., 2/3 τριπ., 12 ριμπ., 3 ασ.), Δεϊμέζης 3, Καραλευθέρης 14 (4/5 ελ. βολ., 5/9 διπ., 3 ριμπ., 6 ασ., 3 κλ.) Γαρέζος 4 (1/2 ελ. βολ., 1/4 τριπ., 1 ασ., 1 κλ., 1 κοψ.), Δρόσος 13 (3/5 ελ. βολ., 5/6 διπ., 5 ριμπ.), Γεωργοπαπαδάκος.
🔴⚪️ ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ ΑΣ (Δημ. Χουχουλής): Παππάς 8 (2), Καλλιανιώτης, Παπαδημητρίου 12, Κωστόπουλος 6 (2), Μωραΐτης 6 (1), Αρνόκουρος 18 (2), Ιωαννίδης, Οικονομόπουλος 16 (2), Σταματογιάννης 23 (3), Ματαλιωτάκης 7, Ευστρατίου.