Ήττα για τον Ιωνικό Ν. Φιλαδέλφειας από τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη

26
Ήττα για την ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας στο εκτός εδρας ματς με τον ΠΑΟΚ με σκορ 25-22 . Ήταν ένα παιχνίδι που ο Ιωνικός διεκδίκησε μέχρι το τελευταίο λεπτό αλλά δυστυχώς κρίθηκε στις λεπτομέρειες και δεν καταφέραμε να φύγουμε με ένα θετικό αποτέλεσμα .
Επόμενη αγωνιστική εντός έδρας το ερχόμενο Σάββατο με την ομάδα της Δράμας 21.01.2023 στις 18:00 !
Καλή επιστροφή στην αποστολή της ομάδας μας !

Για 50 λεπτά ο Ιωνικός Ν.Φ., έδειχνε ικανός για την έκπληξη, αλλά ο ΠΑΟΚ πήρε τους δύο βαθμούς (25-22) στο πιο ενδιαφέρον ματς της ημέρας, χάρη κυρίως στην εξαιρετική του άμυνα μετά το 50’, που τον βοήθησε να δημιουργήσει μία διαφορά ασφαλείας.

Ο Ιωνικός σε ένα από τα καλύτερά του παιχνίδια φέτος, έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ. Εμεινε σε επαφή στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 13-13, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, αντέδρασε αμέσως σε ένα 3-0 σερί του ΠΑΟΚ και ισοφάρισε σε 19-19

Στο 52’ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων (22-20), τα οποία χάρη στην εξαιρετική του άμυνα, έκανε τρία (23-20) στο 54’. Ο Ιωνικός αύξησε την πίεσή του, αλλά χρόνος δεν υπήρχε και έτσι ήρθε η ήττα.

ΠΑΟΚ- ΙΩΝΙΚΟΣ AFFIDEA 25-22

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-5, 6-8, 9-10, 11-11, 13-13 (ημχ), 16-13, 16-15, 18-18, 21-20, 23-20, 25-22

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δούγιας 2, Ελευθεριάδης 4, Τσαμουρίδης 2, Νικολαϊδης 2, Παπάζογλου 1, Βελισσαρίου, Αποστόλου 1, Μοισίλοφ, Τσαναξίδης 3, Κουκμίσης 4, Καβουσανάκης 1, Δ. Τριανταφυλλίδης 1, Λαδάκης 2, Τζωρτζίνης 2, Γιαβασίδης.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αρβανίτης): Νικολίνταης, Κουκουλάς 5, Αϊβαλιώτης 2, Ταουσάνης 4, Αργυράκης, Παπαδόπουλος, Ζαχάρης, Μπραουδάκης, Βασιλείου 1, Χαντέλης, Μελετάκος 1, Δεληχρήστος 2, Τρούλος 3, Ελοζιέουα 4, Χελιώτης, Μπαλάσκας.

Διαιτητές: Λινάρδος- Νικολαϊδης, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 4/6-0/1