Ο Ιωνικός N. Φιλαδέλφειας πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη στην Handball Premier, επικρατώντας της ΧΑΝΘ με 32-29

48

Με εξαίρεση τα πρώτα δύο μουδιασμένα λεπτά του αγώνα, η ομάδα της πόλης μας είχε τον έλεγχο και την διαφορά του σκορ καθ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης.
Οι παίκτες τηε ομάδας της Ν. Φιλαδέλφειας έλεγχαν απόλυτα το ματς στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας διαφορές ασφαλείας 5-6 τερμάτων. Η ΧΑΝΘ ήταν μαχητική και προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει τις λύσεις κυρίως αμυντικά, γνωρίζοντας φυσιολογικά την ήττα.

Ο Κουκουλάς με 7 γκολ ήταν και πάλι κορυφαίος επιθετικά για τον Ιωνικό, ενώ για τους Θεσσαλονικείς ο Παλάσκας ήταν πρώτος σκόρερ με 9 γκολ.

Ο Ιωνικός όχι μόνο «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, αλλά με 4 πόντους με συνδυασμό αποτελεσμάτων θα μπορούσε να βρεθεί ακόμα και στην πρώτη εξάδα!
Η ΧΑΝΘ με 2 πόντους παραμένει στις τελευταίες θέσεις και θα προσπαθήσει στα επόμενα ματς να πάρει τους βαθμούς που χρειάζεται στη μάχη της παραμονής.

ΙΩΝΙΚΟΣ AFFIDEA – ΧΑΝΘ 32-29
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-5, 7-6, 9-7, 12-10, 15-12 (ημχ.), 18-14, 22-17, 25-20, 26-21, 30-23, 32-29

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Αρβανίτης): Κουκουλάς 7, Αϊβαλιώτης 3, Ταουσάνης 2, Παπαδόπουλος, Μπραουδάκης, Συγγαρης, Βασιλειου – Τσαφος Αγ., Χαντέλης 5, Βασιλειου Τσάφος Γ. 3, Μπούτος 3, Δεληχρήστος 1, Τρούλος, Μαντζόπουλος, Ελοζιεουα 3, Χελιώτης 2, Μπαλάσκας 3.
ΧΑΝΘ (Μαστορογιάννης): Τσιρογιάννης 1, Παλάσκας 9, Σκούφας, Σαρηγιαννίδης 2, Σ. Σαράφης 5, Ανδρεαδάκης 2, Ιωαννίδης, Σ. Σαράφης 3, Δάιος, Βαρδάκας 4, Γιαννακίδης, Μπίλιας, Παπαδόπουλος 2, Αγαθόνικος, Κυριακίδης 1, Φιλόσογλου.
Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Κόκκινη: 59:03 Ταουσάνης (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 9-2, Πέναλτι: 1/1-6/6

Επόμενη αναμέτρηση με τον Ζαφειράκη Νάουσας εκτός έδρας.
MVP Αλέξανδρος Κουκουλάς (Ιωνικός ΝΦ Affidea).