ΑΕΚ-Λαμία 3-0 στο volley γυναικών στο κλειστό “Απ. Κόντος” στη Ν. Φιλαδέλφεια

Η AEK δεν χρειάστηκε περισσότερο από μιάμιση ώρα για να επικρατήσει με 3-0 σετ της Λαμίας πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στη Volley League γυναικών.

22

Στο κλειστό γυμναστήριο «Απόστολος Κόντος» στη Νέα Φιλαδέλφεια η ΑΕΚ υποδέχθηκε τη Λαμία και κατάφερε να επιβάλλει από νωρίς τον ρυθμό της παίρνοντας γρήγορο προβάδισμα 7 πόντων στο πρώτο σετ με 11-4. Στη συνέχεια με εξαιρετική υποδοχή και ψυχραιμία στις επιθέσεις τα κορίτσια της «Ένωσης» άνοιξαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά κάνοντας το 20-10 η οποία ήταν και η μέγιστη στο σετ. Οι γηπεδούχες τελείωσαν το σετ με 25-15 κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο σετ το σκηνικό δεν άλλαξε με τις κιτρινόμαυρες να δίνουν ρεσιτάλ πάνω από το φιλέ και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα. Μάλιστα η διαφορά έφτασε στη μέγιστη δυνατή τιμή στο τέλος του σετ το οποίο έληξε με 25-14 για το 2-0.

Το 3ο σετ ήταν «εφιαλτικό» για την ομάδα της Λαμίας αφού η ΑΕΚ έκανε επίδειξη δύναμης. Οι γηπεδούχες με 4 άσσους και 3 επιθέσεις σε πρώτο χρόνο έφυγαν γρήγορα στο +7 (14-7) ενώ στην συνέχεια έκαναν το 3-0 στα σετ με διαφορά 13 πόντων. (25-12).

Τα σετ: 25-15. 25-14, 25-12

Στο Αιγάλεω η ομώνυμη ομάδα φιλοξένησε τον Άρη με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να παίρνει μια εύκολη νίκη. Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενες δυσκολεύτηκαν αρκετά με το νεοφώτιστο Αιγάλεω να πιέζει αρκετά με τα σερβίς και τα μπλοκ. Όμως οι «κίτρινες» κατάφεραν στο κρισιμότερο σημείο του πρώτου σετ να επιβληθούν κατακτώντας το με 25-20.

Το δεύτερο σετ ήταν και αρκετά καθοριστικό μιας και διαμόρφωσε την ψυχολογία για τις παίκτριες του Άρη οι οποίες «χτύπησαν» στην καρδιά της υποδοχής των αντιπάλων τους. Η διαφορά ποιότητας φάνηκε και η ομάδα της Έφης Κώστα, κατέκτησε το σετ με 16-25 κάνοντας το 2-0.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ η ΑΕΚ είχε από την αρχή την υπεροχή «ανοίγοντας» τη διαφορά στους 6 πόντους τελειώνοντας επί της ουσίας το ματς με αυτή τη διαφορά στο 19-25.

Τα σετ: 20-25, 16-25, 19-25