Εύκολα πέρασε η ΦΕΑ από την Καισαριανή με 58-89 για το Κύπελλο Ελλάδος

19
Στην 2η αγωνιστική του κυπέλλου Ελλάδος η ΦΕΑ. Η ομάδα της Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας δεν είχε κανένα πρόβλημα στο κλειστό γυμναστήριο της Καισαριανής κόντρα στη Νήαρ Ηστ (58-89) και πήρε την πρόκριση και παράλληλα το πρώτο της ροζ φύλλο για τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Ο αγώνας της Τετάρτης 12/10 κόντρα στο αξιόμαχο σύνολο του Πέτρου Καραμπά ήταν ευκαιρία για τον Αλέξη Καρατζά να δοκιμάσει πρόσωπα και σχήματα εν όψει της δύσκολης συνέχειας της Elite League, αρχής γενομένης από τον σαββατιάτικο (15/10) αγώνα κόντρα στον ΓΣ Ελευθερούπολης στο κλειστό γυμναστήριο της Νέας Φιλαδέλφειας “Απόστολος Κόντος” (4:00 μ.μ.).

Ο τεχνικός των “κυανέρυθρων” επέλεξε να δώσει αρκετό χρόνο συμμετοχής στους νέους παίκτες της ομάδας, οι οποίοι έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο.
Η ΦΕΑ ήταν σοβαρή σε όλο το ματς. Μετά το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (19-19) και το μισό της δεύτερης περιόδου (28-30), πάτησε γκάζι και με πολύ καλές άμυνας και κλεψίματα, που οδήγησαν σε γρήγορα καλάθια στον αιφνιδιασμό (12/21) ξέφυγε στο σκορ και με ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο κυριάρχησε στο υπόλοιπο του ματς.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Στρέμπας, Γεράνιος, Τεφτίκης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 33-46 (ημίχρονο), 46-72, 58-89.

ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ (Π. Καραμπάς): Μπάρμπας 5 (1), Τσέλιος 9 (3), Τηλιόπουλος 6 (2), Αουτέρβααλ 1 , Κουπίδης 7 , Οικονόμου 11(3), Νικολαΐδης, Δημητρίου 5, Αγγελόπουλος 2 , Γιανναλέτσος 1 , Καψάλης 7 (1), Φουστέρης 4
ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Αλ. Καρατζάς): (10/19 ελ. βολές, 29/51 διπ., 7/25 τρίπ., 36 ριμπ., 27 ασ., 22 κλ., 4 κοψ., 11 λαθ.): Σγούρος 4, Καραμίντζος 5, Βαφειάδης, Στεργιάκης 32 (3), Κοντός, Ζήρος 10, Λίτσος 4 , Παπανικολάου 8 (2), Ματσίρας 3 (1), Καραχάλιος 16 (1), Δεϊμέζης 7, Καραλευθέρης.