Σπουδαίο διπλό στο Χαλάνδρι ο Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας

21
Την μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει από εχθές το βράδυ o  Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας  στο πρωτάθλημα της Β ‘ ΕΣΚΑ κάνοντας στην 12η αγωνιστική ένα σπουδαίο διπλό στο Χαλάνδρι απέναντι στην πάντα δυνατή ΤΟΥΦΑ.

Η ομάδα της πόλης μας ξεκίνησε αρκετά δυνατά από την αρχή και με γνώμονα την πολύ σκληρή άμυνα και παρά την αστοχία κατάφερε να χτίσει ένα +9 στο πρώτο ημίχρονο (20-29) . Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας μπήκε νωχελικά στην αναμέτρηση, με την γηπεδούχο ομάδα να εκμεταλλεύεται την εικόνα των μπλε και να ροκανίζει την διαφορά (29-31). Κάπου εκεί οι “ΜΠΛΕ” ανέβασαν στροφές κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +9(30-39) και βάζοντας τις βάσεις για ένα σπουδαίο διπλό.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η νευρικότητα της ομάδας μας έφερε για πρώτη φορά την Τούφα σε απόσταση αναπνοής στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ,με την ομάδα μας ωστόσο να κρατάει στο τέλος το πολύτιμο ροζ φύλλο!
Μεγάλη νίκη και για τη Σαρωνίδα που επικράτησε στο «σπίτι» της του Φίλιππου Περιστερίου με 68-52 και τον έπιασε στη δεύτερη θέση.

Για τον Ιωνικό μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο αρχηγός της ομάδας μας Πανουσόπουλος Θ με 12(2) ενώ σημαντική η συνεισφορά του Γιάννη Πολυχρονοπούλου 11(3) και Πανουσοπούλου Κ. 11(1).