Ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας ηττήθηκε εκτός έδρας από τον Δούκα με 36-32 τη δεύτερη αγωνιστική της Handball premier.

8

Την παρθενική του νίκη στο πρωτάθλημα της Handbaball premier πανηγύρισε ο Δούκας. Η ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη επικράτησε 36-32 του Ιωνικού και πήρε τους πρώτους της βαθμούς. Η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας, από την άλλη δεν έχει ακόμη βαθμό. Θυμίζουμε ότι στην πρεμιέρα της Handball premier ο Δούκας είχε ηττηθεί 34-29 από τη Δράμα. Ο Ιωνικός «λύγισε» με 30-22 από την ΑΕΚ στην έδρα του.

Η ομάδα του Ευθύμη Παπακώστα προηγήθηκε 8-9 στο πρώτο 15λεπτο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 11-11 στο επόμενο πεντάλεπτο και στη συνέχεια έφεραν την κατάσταση υπέρ τους για το 16-12 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Δούκας είχε τον έλεγχο. Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων προηγήθηκε με οκτώ τέρματα για το 24-16 στο 40ό λεπτό. Η διαφορά ήταν επτά τέρματα (34-27) στο τελευταίο πεντάλεπτο και ο Ιωνικός απλά μείωσε το μέγεθος της ήττας του στο φινάλε.

Για τον Δούκα εννέα γκολ σημείωσε ο Τζάνος Μπατής, όσα και ο Λευτέρης Μπούτος του Ιωνικού. Από οκτώ τέρματα πέτυχαν για την ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη ο Μάριος Μωραΐτης και ο Μιχάλης Ρούσσος.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 6-6, 8-9, 11-11, 13-11, 16-12(ημχ.), 21-15, 24-16, 27-20, 30-23, 34-27, 36-32

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Χαλκίδης): Μωραΐτης 8, Σταματάκος, Χατσατουριάν 1, Μπατής 9, Ζησιμάτος, Παπαδόπουλος, Τσιούμας 3, Ριμπέ, Χαλκίδης, Γερουλάνος 1, Παπαδιονυσιου 3, Ρούσος 8, Χουρσουντιάν 2, Κολλύρης, Παγιάτης 2.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Παπακώστας): Καραμπουρνιώτης 2, Ταουσάνης, Αϊβαλιώτης 4, Ραράκος, Μελετάκος 2, Συγγάρης, Αποστόλου 1, Ηλιόπουλος 4, Βασιλείου 1, Δεληχρήστος 1, Νάκος 1, Ραντοβάνοβιτς, Μαντζοπουλος, Ελοζιέουα 3, Λιόλιος 4, Μπούτος 9.

Διαιτητές: Κινατζίδης-Φωτακίδης, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 3/3-3/4