Τα λάθη στο τέλος οδήγησαν στην ήττα τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας – Την Πέμπτη στον Υμηττό ο δεύτερος αγώνας με τον Αμύντα για την άνοδο στην Α1

20
Ήττα με 59-60 για την ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας, στο επαναληπτικό παιχνίδι του Game 1 της σειράς τελικών ανόδου.
Νωθρά, αφήνοντας το άγχος να τις διακατέχει, μπήκαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ, με τον Αμύντα να έχει το προβάδισμα στα μισά του δεκαλέπτου (4-11).
Η ομάδα του Χρήστου Σκαλωμένου, έχοντας στο πλευρό της, την ενέργεια του κόσμου, κατάφερε να μειώσει την διαφορά (9-14). Οι φιλοξενούμενη ομάδα αντέδρασε, φτάνοντας τη διαφορά στους +10(11-21). Η πρώτη περίοδος έληξε με 13-21.
H διαφορά μέχρι και το 7΄της 2ης περιόδου ήταν στους +10 (15-25), με τις γηπεδούχες να ψάχνουν λύσεις στο παρκέ. Δεν άλλαξαν και πολύ τα πράγματα με το ταμπλό να γράφει 22-33 στα 3:23΄΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου.
O Ιωνικός με τις Καμπουράκη, Καραγιάννη και Γκριτζά μάζεψε τη διαφορά στους +5 (28-33). Η Φουράκη ήρθε και έδεσε με την υπόλοιπη τετράδα, συμπληρώνοντας άλλους δύο πόντους (30-34 20’).
Με άλλη ενέργεια μπήκαν στο παρκέ οι κυανόλευκες, έχοντας τις Φουράκη, Καραγιάννη και Γκριτζα το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι (42-41). Η ομάδα μας πήρε στα χέρια της την αναμέτρηση, κλείνοντας την 3η περίοδο με 49-47.
Τελική ευθεία… Ο Αμύντας κατάφερε να φέρει ξανά στα ίσια το παιχνίδι (52-51), η αμάδα του Χρήστου Σκαλωμένου δεν το άφησε έτσι (59-58). Τα αλλεπάλληλα όμως λάθη στο τέλος έδωσαν ξανά στις φιλοξενούμενες το προβάδισμα με +1, το οποίο και καθόρισε το τελικό σκορ 59-60.
Ο Αμύντας έκανε έτσι το 1-0, με το επόμενο παιχνίδι στον Υμηττό την Πέμπτη (21.30). Ο τίτλος και η άνοδος είναι στις 2 νίκες.

Ιωνικός ΝΦ-Αμύντας 59-60
Διαιτητές: Ζιώγας-Μαρτινάκος
Δεκάλεπτα: 13-21, 30-34, 49-47, 59-60
Ιωνικός ΝΦ (Σκαλωμένος): Φουράκη 15, Καμπουράκη 10(1), Καραγιάννη 13(1), Γκριτζά 5(1), Καραβέλη Κ. 8, Καραβέλη Μ. 6(1), Καββαδά, Ζίου 2, Κωνσταντίνου.
Αμύντας (Δρακάκη): Καλομιτσίνη 19(3), Ντάνου 23(3), Παπαρδέλα 6(1), Μαργώνη 2, Βαρβιτσιώτη, Κοντογιάννη 5, Μαζαράκη 1, Κουτσιρίμπα 4, Γεωργακοπούλου.