Έχασε στη Νάουσα ο Ιωνικός από τον Ζαφειράκη 23-21

16

Τα δύο γκολ διαφορά υπέρ του Ιωνικού μέχρι το 45′ δεν ήταν αρκετά για να φύγει νικητής από τη Νάουσα. Έτσι ο Ζαφειράκης επικράτησε με 23-21 του Ιωνικού και έφτασε τους 10 πόντους στην 7η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Ιωνικός έμεινε στην 9η θέση.

Η ομάδα του Ιωνικού κατείχε τα ηνία στο σκορ για το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο ο Ζαφειράκης στάθηκε απέναντι του πολύ δυνατά αμυντικά και επιθετικά, γεγονός που φαίνεται από τη διακύμανση του σκορ. Σε πολλές περιπτώσεις η ομάδα της Νάουσας ισοφάρισε τον προπορευόμενο Ιωνικό, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βγει μπροστά. Κάπως έτσι και κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον του κόσμου, οι δύο ομάδες γύρισαν στα αποδυτήρια με τη λήξη του α’ ημιχρόνου, με σκορ 9-11, υπέρ του Ιωνικού.

Στο δεύτερο μισό του  αγώνα,  η ομάδα της Νάουσας καταφέρει να βγει μπροστά στο σκορ, με ένα συνεχόμενο σερί γκολ 3-0. Έκτοτε οι φιλοξενούμενοι του Ιωνικού δεν κατάφεραν να γυρίσουν την εις βάρος τους διαφορά, παρά τις αξιόμαχες προσπάθειες που κατέβαλαν.

Σε πολύ καλή μέρα για τον Ζαφειράκη ήταν ο Διογένης Αποστολίδης που πέτυχε συνολικά 8 γκολ για την ομάδα της Νάουσας,

Tα πεντάλεπτα: 0-1, 2-2, 4-4, 5-6, 7-7, 9-11 (ημχ), 10-13, 13-14, 15-17, 18-17, 21-19, 23-21

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (Δεληγιάννης): Μπόλας 2, Τσαγκερας, Θεοδωρόπουλος 4, Μπουμπουλεντας, Μπάρμπας, Ροτζιος, Μισαηλίδης 1, Μπιλιούρης, Αθανασιάδης 5, Αποστολίδης 8, Πινακούδης, Σαράφης, Δεληγιάννης, Τσατσας 1, Φερλαχίδης, Λόλας 2

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αρβανίτης): Κουκουλάς 5, Σαμαράς, Ταουσάνης, Παπαδόπουλος, Μελετάκος 1, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Αποστόλου 2, Χαντέλης 1, Βασιλείου 3, Δεληχρήστος 3, Μαντζόπουλος, Ελαζιέουα 3, Λιόλιος 3, Μπαλάσκας.

12. Αερωπός 3

*Ο Ολυμπιακός έχει δύο ματς λιγότερα, ΑΕΚ, Δούκας, ΠΑΟΚ και Διομήδης έχουν ένα ματς λιγότερο

Κυριακή 3/12: Σπίτι του Χάντμπολ 16:00, ΠΑΟΚ- Διομήδης Άργους

Τετάρτη 6/12: ΟΑΚΑ 18:00, ΑΣΕ Δούκα – Ολυμπιακό